صنایع دریاییاز هیدرولیک در اغلب دستگاه‌های موجود در صنایع دریایی(جرثقیل‌ها، وینچ‌ها، لایروب‌ها و…) استفاده می‌شود. باتوجه به ابعاد متفاوت شناور در صنایع دریایی انواع هیدروموتور‌ها جک‌ها و پمپ‌ها در صنعت دریایی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در نفتکش‌ها، بالابرهای دریایی وحمل‌کننده‌های تریلر و وینچ­‌های بزرگ و کوچک درون کشتی‌ها از تجهیزات هیدرولیکی استفاده می‌­شود. برای جابه‌جایی و حرکت اجسام بزرگی که در صنایع دریایی وجود دارند، نیاز به نیروی عظیمی است مهم‌ترین نیروی شناخته‌ شده‌ی کنونی که این ویژگی را با حداقل میزان اشغال فضا تأمین می‌نماید، نیرویی است که از طریق اصول هیدرولیکی ایجاد می‌شود.

از جمله تجهیزات هیدرولیکی در صنایع دریایی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  •  جرثقیل‌های دریایی
  •  لایروب‌
  •  وینچ‌های دریایی
  •  موتورهای هیدرولیکی
  •  جک‌های هیدرولیک
  •  چکش‌های هیدرولیکی شمع‌کوبی (Hydraulic pile hammer)
  •  گیره‌های هیدرولیکی gripper arms))
  •  سیم‌چین‌های هیدرولیکی

لایروب چیست؟

 لایروبی روش گودبرداری است که در زیر آب یا بخشی از آن در آب‌های کم‌عمق یا اقیانوس انجام می‌شود. لایروبی موجب می‌شود راه‌های آبی و بنادر قابلیت کشتیرانی یافته و در حفاظت ساحل، احیای اراضی و توسعه‌ی مجدد سواحل از طریق جمع‌آوری رسوبات و انتقال آن‌ها به مناطق دیگر نقش دارد.

لایروب کاترساکشن Cutter Suction Dregger

این دستگاه به منظور مسطح نمودن کف سواحل دریاها و رودخانه ها مورد استفاده قرار می گیرد، یکی از انواع قدرتمند لایروب‌های نوع کاتر ساکشن CUTTER-SUCKTION می‌باشد که توانایی هم‌زدن گل و لای کف آب‌ها و حتی خرد‌کردن قطعات بزرگتر زیر آب را دارد.

این عمل توسط تیغه‌های برنده یا اصطلاحا کاتری که در جلوی دستگاه نصب شده‌است انجام می‌شود. نیروی چرخشی(گشتاور) عظیم کاترهد لایروب به وسیله هیدروموتور‌های بزرگی که بر روی گیربکس کاتر نصب شده‌اند به آن منتقل می‌گردد هر یک از این هیدروموتورها که معمولا از نوع پیستون شعاعی یا اصطلاحا RADIAL هستند برای هر دور چرخش خود نیاز به حجم زیادی روغن هیدرولیک دارند( حدود 3000cc/rev الی 6000cc/rev) و همین موضوع باعث می‌شود نیروی روغنی که از طریق پمپ‌های هیدرولیکی منتقل می‌شود را با یک انتقال قدرت هیدرواستاتیکی(توسط هیدروموتورها) به یک گشتاور عظیم تبدیل کنند.

شایان ذکر است باید این موضوع که در لایروب‌های بزرگ چندین هیدروموتور به صورت همزمان نیروی خود را به گیربکس منتقل می‌کنند که خود گشتاور خروجی را به مراتب بزرگتر می‌کند را در نظر گرفت.

دسته‌بندی‌ها : صنایع مرتبط،

پاسخ گوی سوالات شما هستیم


در اسرع وقت کارشناسان هیدروآزما به سوال شما پاسخ خواهند داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *